İSTANBUL BEŞİKTAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Kısa Film Yarışması Ortaokul Kategorisi Türkiye 2.si Beşiktaş Özel Ata Koleji'nden Rumuz Lunar Oldu.

Kütahya ili tavşanlı ilçesi Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi Ulusal Kısa Film Yarışması değerlendirme sonuçlarına göre İstanbul'dan tek ödül iiçemiz Özel Ata Ortaokulu'nda öğrenci olan Rumuz Lunar isimli öğrencimiz kazanmıştır.
Ulusal Kısa Film Yarışması Ortaokul Kategorisi Türkiye 2.si Beşiktaş Özel Ata Koleji'nden Rumuz Lunar Oldu.

ORTAOKUL KATEGORİSİ   Türkiye İkincisi; Rumuz LUNAR,  İstanbul-Beşiktaş Özel Ata Koleji, Yönetmen:Cankat Umut KUTAY, Danışman Mine GENÇ.
  İstanbul ilinden tek ödül Beşiktaş İlçesi Özel Ata Ortaokulu'na gitti.

 

 

 

 

 

 

Filmin Öyküsü

 

AYDA HAYAL VAR

Ali, büyükannesinin anlattığı masalları dinlemeyi çok sever. En çok sevdiği de, aydaki insanlar ile ilgili olanlardır. Bu masallarda,  ayda yaşayan insanlar vardır ve bizimki gibi hayatlar yaşarlar. Bir gün Ali, aydaki insanları gözlemlemek için babasından kendisine bir teleskop almasını ister. Babası neden böyle bir şey istediğini sorunca, Ali büyükannesinin anlattığı Ay insanlarını görmek istediğini söyler.

Bir akşam vakti baba-oğul teleskopu kurarlar. Babası ayarlamayı yaptıktan hemen sonra hemen teleskobun başına geçen Ali ayı izlemeye başlar, uzun bir süre baktıktan sonra hiçbir şey göremediğini söyler. Bunun üzerine babası, Ali'ye bu hikayeyi büyükannesine onun annesinin anlattığını, büyükannenin de hayatı boyunca hep buna inandığını söyler. Ali biraz hayal kırıklığına uğrar ama sonra aklına aniden bir fikir gelir:

'Madem ki Ay'da kimse yok, ben de Ay'da insanların olduğuna dair bir film yaparım' der. Ali babasına bir kamera alıp alamayacaklarını sorar. Babası, teleskoba epey para verdiklerini, kameranın daha pahalı olduğunu söyleyince, Ali büyük bir hevesle kumbarasını getirip babasına verir. Baba gülümser.

Ali'yi bilgisayar başında animasyon teknikleriyle ilgili araştırma yaparken görürüz. Sonra ay ile ilgili puzzlelarını kullanarak bir fon yapar, fonun önünde kamerayı yerleştirir. Lego figürlerini kullanarak bir animasyon filmi yapmaya başlar.

Ali büyükannesine 'Bak ben aydaki insanları gözetledim ve kamerayla kaydettim' diye filmi izletir. Bu büyükannesinin çok hoşuna gider, büyükanne torun birbirine sarılır.

SON

Yıldız Mahallesi Çırağan Cad. No 30 34349 Beşiktaş/İSTANBUL - 0212 325 49 43

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.