İSTANBUL BEŞİKTAŞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr.Önder ARPACI, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 103.Yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

Her milleti ayakta tutan, ona tarih şuuru veren değerleri vardır. Tarihimizin şeref levhalarından biri de şüphesiz 103. yıl dönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi’dir.

     Çanakkale, insanlığın hafızasından çıkmayacak kadar derin, muhteşem ama bir o  kadar da hazin bir tablonun adıdır. Anneler ağıtlarıyla, şairler şiirleriyle, şehitler kanlarıyla, gaziler de hatıralarıyla bu tabloyu tarihin unutulmaz sayfalarına not etmişlerdir.

     Çanakkale zaferi, bütün mukaddes değerleriyle yok edilmek, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, var oluş mücadelesinin, şahlanışının adıdır.

    18 Mart, Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

    18 Mart....Yavuzlar demek, Fatihler demek, Nene Hatunlar, Seyit Onbaşılar, isimsiz kahramanlar ve  Mustafa Kemaller demektir.

    Atatürk diyor ki: “Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmanın yegâne koşulu kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır.” 

    Çanakkale’de Destan Yazan Kahraman 15’liler, Mahşerin‘Çiçeği’ Kınalı Kuzular….
    Çanakkale Mahşeri’nde, hayatının baharını yaşayan  nice fidan, “bir hilâl uğruna” kendini feda etmiştir. Savaşa gidenlerin ve şehitlerin kayıtları incelendiğinde, başta İstanbul ve Çanakkale olmak üzere diğer illerde bulunan okullardaki, lise birinci sınıf dışında kalan öğrencilerin pek çoğunun savaşa katıldıkları ve bunların büyük çoğunluğunun da cepheden geri dönmeyi başaramadığı ve çoğu lisenin iki yıl süre (1915-1916) ile öğrenci mezun edemediği  bilinmektedir.

   Bu genç yiğitlerin yazdıkları “Çanakkale Destanı” ve onların hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar, yüce olan kahramanlıkları hakkında söylenebilecek en anlamlı söz, herhalde Darülfünun müderrislerinden İsmail Hakkı Bey’in şu veciz cümlelerinde saklıdır:

  “Burada kanlarını akıtanlar; hep bu tarih, bu namus ve fazilet için öldü; onların kan borcunu ödemek lazımdır. Şairler destanlarını yazsınlar, ressamlar levhalarını çizsinler, heykeltıraşlar âbidelerini ortaya koysunlar, muharrirler hikâyelerini yazsınlar, sağ kalanlar rahmet okusunlar..”   

   Tarihin derinliklerinde yüz binlerce şehidimiz yatıyor. Bugün, Cennet vatanımızın topraklarında, denizlerinde, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Kocatepe’de, yurdumuzun dört bir yanında, cesurca savaşıp şehit olanların günüdür.

Bugün;

   Ölümsüzlük şerbeti içenlerin Allah’a kavuştukları gündür. Bugün; Barutun kanla; kanın canla; canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı gündür. Bugün;

   “Yare nişandır tenine erlerin, / Şehitlik son rütbesidir askerin,” deyip oğlunun tertemiz alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan, ana ve babalarının günüdür.

    Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından çok seven, kendi geleceğini ülke geleceğine feda eden tüm şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun, makamları cennet olsun.

 

  Dr. Önder ARPACI

  İlçe Milli Eğitim Müdürü 

Yıldız Mahallesi Çırağan Cad. No 30 34349 Beşiktaş/İSTANBUL - 0212 325 49 43

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.